Platební terminály
Platební terminály slouží k bezpečné akceptaci platebních karet. Akceptace platebních karet zvyšuje obrat na obchodním místě, patří mezi vyhledávanou službu ze strany držitelů karet, snižuje riziko manipulace s hotovostí a urychluje proces platby.
Druhy akceptovaných platebních karet
Typy POS platebních temrinálů
V nabídce jsou jak stacionární platební terminály, určené pro běžné provozy, tak platební terminály bluetooth (přenosné v rámci dosahu bluetooth technologie od základny platebního terminálu), které jsou určené zejména pro restaurační provozy, kdy je možné akceptovat kartu přímo u zákazníka u stolu nebo na zahrádce. V nabídce jsou také platební terminály přenosné (GPRS), které umožňují akceptovat platební kartu prakticky kdekoliv. Využívají se často při rozvozu zboží do domu, na prodejních výstavách, ve vozidlech taxi služeb a podobně. Všechny nabízené platební terminály jsou přizpůsobeny na příjem bezkontaktních platebních karet – contactless. Novinkou na trhu jsou malé kompaktní mPOS terminály.
Možnosti komunikace POS terminálů
Platební terminály komunikují při akceptaci platební karty s autorizační centrálou. V rámci tohoto spojení dochází k ověření platby z hlediska bezpečnosti a dostupnosti finančních prostředků na straně držitele karty, dále také k realizaci uzávěrek a k aktualizacím SW terminálu. Komunikace je zajištěna nejčastěji pomocí internetu (pevná IP adresa není podmínkou). V nabídce jsou i terminály komunikující přes SIM karty mobilního operátora a datového přenosu GPRS (využívané jak pro přenosné terminály, tak pro stacionární v případě, že v provozovně není ani pevná linka, ani internet). Terminál lze připojit i pomocí běžné pevné telefonní linky.
Podmínky získání terminálu
Terminál je možné získat zdarma nebo si ho pronajmout. Vypůjčení ZDARMA je pro obchodníky, kteří odhadují, že bude obrat přes platební karty v řádech desetitisíců korun a více za měsíc. V této variantě je dodán platební terminál zdarma, zdarma je i jeho instalace a zaškolení pracovníků obsluhy.
Nájem terminálu je určen zejména obchodníkům, kteří očekávají měsíční obraty přes platební karty nižší, orientačně v řádech několika tisíc korun měsíčně.
Transakční poplatky
Výše bankovní provize, kterou banka inkasuje z každé transakce realizované platební kartou, vychází zejména z analýzy a předpokladů očekávaných finančních obratů, počtu transakcí a počtu platebních terminálů. Zpravidla připravujeme více variant výše provize v závislosti na formě vlastnictví platebních terminálů. Konkrétní nabídku Vám rádi připravíme.
Multicurrency
Obchodníci, kteří účtují zákazníkovi cenu i v jiných měnách mají možnost využít zdarma služby Multicurrency. Terminál poté rozlišuje při zadávání částky i měnu (CZK, EUR, USD, GB).
Webová aplikace pro obchodníky
ČSOB poskytuje obchodníkům zdarma přístup do webové aplikace – POS Merchant, určenou pro komfortní on-line přehled uskutečněných karetních transakcí a přehled nainstalovaných platebních terminálů. Systém zároveň umožňuje elektronickou archivaci účtenek. To omezí jejich fyzickou archivaci, sníží administrativní zátěž a tiskové náklady.
Cashback
Doplňková služba CashBack znamená pro koncového zákazníka možnost výběru hotovosti prostřednictvím platebních karet na pokladnách obchodních míst vybavených elektronickým platebním terminálem.
Otázky a odpovědi
Ano, u většiny typů platebních terminálů to tak je. Bankovní účet může být veden u kterékoliv banky, v české měně. Výjimkou je pouze mPOS terminál, kde je podmínkou mít účet veden u banky ČSOB nebo ERA.